V Šanovském senior centru žili klienti aktivně i během pandemie

I přes nedávné uzavření domovů pro seniory návštěvám a společenským akcím z důvodu koronaviru dělali v SeneCura SeniorCentru Šanov maximum pro to, aby se jejich klienti cítili v psychické a fyzické pohodě.

  • Foto

    Seniorcentrum Šanov

Komunikace s rodinami a blízkými probíhala prostřednictvím moderních technologií a volný čas vyplňovali bohatými aktivitami. V současné době dochází k uvolňování opatření a senioři si mohou opět užívat návštěvy a další činnosti.

„Víme, že komunikace našich klientů s nejbližšími je velmi důležitá a jsme rádi, že jsme spojení v období pandemie Covid-19 nepřerušili. V prvních dnech karantény jsme pořídili tablety a nabídli možnost
komunikovat pomocí videohovorů prostřednictvím aplikace Skype, což většina rodin začala využívat. Od 25. května jsme zavedli tzv. koordinované návštěvy na základě předchozí domluvy. V maximální míře však dbáme na hygienu a ochranu zdraví našich klientů,“ přibližuje situaci v SeniorCentru Šanov jeho ředitel. Po uzavření domovů bylo z preventivních důvodů nutné zaměřit se na individuální  aktivity místo těch hromadných, mezi které patřily tzv. projektové dny, kdy se například malovalo na dřevo, dále se na programu objevilo zpívání, poslouchání hudby, předčítání denního tisku, časopisů a knih či kreativní jarní tvoření. Po čase bylo možné utvořit skupiny o velikosti pěti klientů a společně cvičili s balóny, zpívali, sledovali filmy v rámci filmového klubu, procvičovali paměť nebo vyplňovali vědomostní kvízy. „Jakmile vyšlo jarní sluníčko, scházeli se naši klienti venku u altánku. V tu dobu jsme pro ně také uspořádali sportovní den, do kterého se zapojili téměř všichni obyvatelé domova. Dokonce i ti, kteří potřebují k pohybu invalidní vozík,“ vypráví sociální pracovnice Jana Tesařová. 

V květnu pro své obyvatele otevřelo SeniorCentrum novou terapeutickou místnost Snoezelen, která pomáhá seniorům navozovat klid, pocity uvolnění a absolutní pohody. Prostřednictvím smyslové stimulace, tedy hmatem, zrakem, sluchem a čichem, dochází k pozitivní motivaci a podpoře rozvoje osobnosti. Snoezelen je tedy ideální terapeutickou metodou zejména pro klienty s Alzheimerovou chorobou či jiným typem demence. Jako další možnost relaxace si senioři užívali i perličkovou koupel nohou a návštěvu místního rehabilitačního centra, o které byl velký zájem.

„Ke konci května se omezení dále rozvolnila a za dodržení hygienických opatření jsme si pozvali harmonikáře, který nám zahrál na lidovou notu. Také jsme po dlouhé době uvítali pana faráře, jenž sloužil mši venku pod altánem, kde se shromáždilo více než padesát klientů. Za doprovodu varhan a zpěvu jsme tak naplnili i duchovní potřeby našich klientů. Do té doby mohli sledovat duchovní programy v televizi a online přenosy mší,“ dodává ředitel šanovského domova Michal Veleba.

Klienti také nezapomínali pravidelně chodit ven na procházky do areálu SeniorCentra, kde mohli obdivovat jezírko plné oranžových rybiček a kvetoucích leknínů, ale také voliéru s párem pávů, kterému přibylo šest mláďat. Zaměstnanci domova také vysázeli levandulové záhony pro zpříjemnění pobytu klientů, vytvořili venkovní zvukový dendrofon, reflexní venkovní chodník a další místa, která mohou senioři využít nejen k odpočinku, ale také k pohybu a relaxaci. Samotný personál si zase může užívat venkovní hru discgolf, která v poslední době získává na popularitě.

„Jsem si jistá, že i tato nepříznivá doba měla svá pozitiva. Ještě více se prohloubily vztahy mezi klienty a zaměstnanci. Vzájemná důvěra, porozumění, pohlazení i objetí, to vše bylo a je součástí našeho domova, nejen v době koronavirové,“ dodává Jana Tesařová. 

Poslední reportáže

Dvě samostatně stojící budovy škol na ulici Hamry a Obřanské 7 propojila prosklená lávka

V pátek 22.12.2017 byla v brněnských Maloěřicích a Obřanech otevřena další etapa rekonstrukce areálu ZŠ. Dvě...

15. 1. 2018

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

V sobotu 22.4.2017 se v brněnských Maloměřicích a Obřanech vítali do života noví občánci. Tentokrát se celý...

5. 12. 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

V úterý 4. prosince začala ta pravá vánoční atmosféra i v brněnských Bohunicích. Přesně v 17:00 hodin se...

5. 12. 2017

Riviéra si od příští sezóny obleče nový kabát. Začala rozsáhlá rekonstrukce.

 Areál u řeky Svratky, v centru města Brna, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. 

9. 11. 2017

Bohunice přeplavali La Manche

Úterý 11. října to v brněnských Bohunicích žilo plaváním. Šlo o poslední akci, která byla uspořádána u...

17. 10. 2017

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim

Oslavy v brněnských Bohunicích jsou v plném proudu. V týdnu od 18. do 22. září se v prostorách před radnicí...

2. 10. 2017

Hody v Černovicích 2017

Hody v Černovicích 2017

Druhý zářijový víkend v brněnských Ćernovicích patřil již tradičně hodovým oslavám. Přípravy trvaly několik...

23. 9. 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Svatováclavské hody v Maloměřicích a Obřanech tentokrát připadly na sobotu 23. září 2017. Pečlivě...

23. 9. 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

V sobotu 23. září byly brněnské Bohunice připraveny na hodové oslavy. Nepříznivé počasí organizátorům vše...

23. 9. 2017

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Ve čtvrtek 14. září byla v brněnských Bohunicích zahájena výstava s názvem „z historie Bohunic“, a to při...

15. 9. 2017