Na Památný den sokolstva se konaly pietní akty a pokládaly se kameny zmizelých

Letos vůbec poprvé byl 8.říjen - Památný den sokolstva připomínán jako významný den ČR.  Brněnští sokolové ve spolupráci s Jihomoravským krajem k této události nachystali celou řadu připomínkových akcí.

  • Foto

    redakce

Sokolská vlajka, vyvěšená na magistrátu města Brna i na budově Krajského úřadu Jihomoravského Kraje symbolicky vyjádřila podporu jak města, tak i Kraje tomuto významnému datu v historii Sokola. Stejná vlajka pak zdobila všechny sokolovny v Kraji. Památný den sokolstva, poprvé připomínaný také jako významný den České Republiky přinesl řadu vzpomínkových akcí. Pietní akt se konal například v bývalé káznici na Cejlu. Sy: Michal Doležel místostarosta, Sokol Brno1

“Bývalá věznice na Cejlu v Brně je důležitým místem paměti," říká Michal Doležel místostarosta Sokola Brno1. "Sice byla postavena už v osmnácté století, ale fungovala až do roku 1955. Tuto budovu tedy zasáhly obě totality, jak nacistická, tak komunistická. Za války zde byla vězněna celá řada odbojářů, statečných osobností, většinou těsně před tím, než byli deportování do koncentračních táborů a po roce 1948 se zde dokonce popravovali lidé z politických důvodů.”

Mezi těmito lidmi byla i řada sokolů a právě 8.října 1941 zde byli shromážděni zatčení členové sokola z celé Jižní a Střední Moravy před deportací do koncentračních táborů. I proto si nejen pamětníci stále připomínají myšlenky a hodnoty, které jsou pro Sokol symbolické a které v dnešní době jsou často některými lidmi dehonestovány. “Myslím si, že Sokol, díky právě tomu, jakou má obrovskou tradici a jaké hodnoty ctí a jakou obrovskou historii má, tak je právě jedním z těch důležitých a klíčových spolků ve společnosti, který může tyto hodnoty může dál přenášet,” myslí si Doležel.

Myšlenky, na kterých je Sokol založen, byly vždy trnem v oku všem totalitním systémům. Pro mnohé jsou podobné myšlenky životním postojem. To potvrzují manželé Eva a Jiří Svobodovi ze Švýcarská župa Sokolské: “Je to životní poslání, Sokol, není to jenom přeskočit přes kozu. A proto jsme rádi přijeli, abychom uctili Sokoly tady, že jsme prostě vážili těch 1100 kilometrů, abychom se toho památného dne zúčastnili.”

Kromě pietního aktu na Cejlu byla pak během pondělka a úterka řada akcí, výstav a setkání. Byly také umístěny takzvané kameny zmizelých. Michal Doležel vysvětluje: “Kameny zmizelých, nebo stolpersteine, jsou destičky, vložené do dlažby chodníku, podobné dlažebním kostkám, ale obsahují text. Vždycky jméno člověka, který žil v domě, před kterým se ten kámen umísťuje.”

Konkrétní, nově umístěný kámen zmizelého, umístili Sokolové před domem v ulici Veveří 61. Připomíná, že zde žil  Jaroslav Pototek, člen Sokola, zavražděný nacisty. Tyto historické momenty je nutné neustále připomínat hlavně mladé generaci a udržet odkaz lidí, kteří položili za svobodu a vlast své životy. 

“Někdo přede mnou řekl, že jestliže není národ schopen se zajímat o svou minulost, musí si jí prožít ještě jednou. To znamená, že by se ta osvěta měla dělat ve školách," tvrdí Jiří Svoboda. Jeho žena Eva dodává: "Aby si mladí, a nejen Sokoli, uvědomili, že bez Sokola, bez legionářů, by nevznikla ani tato republika.”

První část sokolského hesla - o zdravém těle - mnozí z nás uznávají i v současnosti. Ovšem nejen v Památný den Sokolstva bychom měli mít na paměti i tu část druhou - sebezdravější tělo bez zdravého a čistého ducha neznamená nic. 

Poslední reportáže

Dvě samostatně stojící budovy škol na ulici Hamry a Obřanské 7 propojila prosklená lávka

V pátek 22.12.2017 byla v brněnských Maloěřicích a Obřanech otevřena další etapa rekonstrukce areálu ZŠ. Dvě...

15. 1. 2018

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

V sobotu 22.4.2017 se v brněnských Maloměřicích a Obřanech vítali do života noví občánci. Tentokrát se celý...

5. 12. 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

V úterý 4. prosince začala ta pravá vánoční atmosféra i v brněnských Bohunicích. Přesně v 17:00 hodin se...

5. 12. 2017

Riviéra si od příští sezóny obleče nový kabát. Začala rozsáhlá rekonstrukce.

 Areál u řeky Svratky, v centru města Brna, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. 

9. 11. 2017

Bohunice přeplavali La Manche

Úterý 11. října to v brněnských Bohunicích žilo plaváním. Šlo o poslední akci, která byla uspořádána u...

17. 10. 2017

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim

Oslavy v brněnských Bohunicích jsou v plném proudu. V týdnu od 18. do 22. září se v prostorách před radnicí...

2. 10. 2017

Hody v Černovicích 2017

Hody v Černovicích 2017

Druhý zářijový víkend v brněnských Ćernovicích patřil již tradičně hodovým oslavám. Přípravy trvaly několik...

23. 9. 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Svatováclavské hody v Maloměřicích a Obřanech tentokrát připadly na sobotu 23. září 2017. Pečlivě...

23. 9. 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

V sobotu 23. září byly brněnské Bohunice připraveny na hodové oslavy. Nepříznivé počasí organizátorům vše...

23. 9. 2017

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Ve čtvrtek 14. září byla v brněnských Bohunicích zahájena výstava s názvem „z historie Bohunic“, a to při...

15. 9. 2017