Na lavičku Komety se vrací hlavní kouč Libor Zábranský

  • Foto

    HC Kometa Brno, foto: Martin Tajč

Krátce poté, co z funkce hlavního trenéra odstoupil Petr Fiala, se musela co nejrychleji vyřešit otázka šéfa brněnské střídačky. Kometu čeká již v úterý duel v Třinci a ten už povede jako hlavní kouč Libor Zábranský, který dovedl Kometu ke dvěma mistrovským titulům. Asistentem zůstává Kamil Pokorný, z pozice videokouče se na lavičku přesunuje Jiří Horáček.

Majitel Komety Libor Zábranský vedl A-tým nepřetržitě od února 2016, kdy na post hlavního kouče rezignoval Alois Hadamczik. Do této chvíle odkoučoval majitel a generální manažer Komety 241 zápasů, dvakrát dovedl svůj tým k mistrovským medailím. V loňském roce mu postup do finále těsně unikl v napínavých semifinálových bojích s Libercem.

„Je to reakce na odstoupení pana Fialy, který po nedělním zápase rezignoval. Jiné řešení se v tuto chvíli pro Kometu nenabízelo, protože v úterý hrajeme v Třinci. Věřím, že společně s asistenty dokážeme klukům pomoct, a že se zase vrátíme na vítěznou vlnu. Novinkou bude, že mladý perspektivní trenér Jiří Horáček se posouvá z pozice videokouče a bude se mnou a s Kamilem Pokorným na střídačce," říká majitel Komety a nový hlavní kouč Libor Zábranský.

Pro Libora Zábranského není trenérská práce žádnou novinkou. Od té doby co je majitelem klubu prošel bývalý vynikající obránce prakticky všemi mládežnickými kategoriemi brněnské Komety. Největších trenérských úspěchů v rámci mládeže dosáhl v sezóně 2012/2013 a 2013/2014. Coby trenér osmé třídy dosáhl s tímto týmem mimořádného triumfu, družstvo pod jeho taktovkou vystoupalo pro zlaté mistrovské medaile! O rok později bojoval Zábranský s mladším dorostem opět o mistrovský titul, ten ale modrobílým unikl o pomyslný vlásek a Kometa skončila na Mistrovství České republiky druhá. V mládeži odkoučoval přes 500 utkání.

Do extraligy vstoupil jako hlavní kouč v únoru roku 2016. Od té doby jeho tým prošel velkou proměnou. S Kometou odehrál předkolo, ale poté se již po dvě sezóny děly pod Špilberkem velké věci. Dvakrát v řadě fenomenální jízda až do finále, obhajoba titulu a rekordní třináctý titul pro Kometu, která se tak stala historicky nejúspěšnějším týmem. Sám kouč Brňanů Libor Zábranský se stal teprve pátým trenérem v české historii, kterému se povedlo obhájit se svým týmem mistrovský titul. Navíc jeho bilance v play-of je více než úctyhodná. Za 42 zápasů prohráli jeho svěřenci v jedenácti případech, v 31 případech z toho byla výhra.

Zanedlouho šestačtyřicetiletý Libor Zábranský prožil jako hráč velmi úspěšnou kariéru. V české nejvyšší soutěži odehrál celkem 307 utkání. V play-off nastoupil celkem k 66 duelům a dvakrát se stal se svým týmem mistrem ELH (Vsetín, Sparta). K těmto triumfům přidal ještě tři stříbra (Vsetín, Sparta, Pardubice) a jeden bronz (České Budějovice). V NHL oblékl dres St. Louis Blues ve 40 utkáních a v AHL pak odehrál 94 zápasů. „Smluvně jsem byl vázán klubem St Louis Blues celkem tři roky. Za tu dobu jsem měl možnost poznat fungování špičkového klubu jako profesionální organizaci. Poznal jsem trenérské praktiky Mike Keenana a měl jsem tu čest odehrát skoro všechna mé utkání v obraně s All MacInnisem. Tenkrát v klubu hráli například Bret Hull, Chris Pronger, Pierre Turgeon a další. Skvělá škola i zkušenost,“ popisuje Libor Zábranský.

Libor Zábranský bojoval také na reprezentačním kolbišti. Jeho premiéra se datuje k 31. srpnu roku 1995. Připsal si asistenci u výhry 4:1 nad Ruskem. Hrálo se utkání tehdejšího Pragobanka Cupu ve Zlíně. Během 35 odehraných zápasů v národním týmu vsítil i jednu branku, trefil se proti Kanadě (únor 1996, Švédské hokejové hry, výsledek 6:1). V lednu 1996 se poprvé představil na utkání hvězd ve Frýdku Místku, kde v individuálních soutěžích vyhrál soutěž o nejtvrdší střelce extraligy s rychlostí 153,19 km/h. Další utkání hvězd si zahrál ještě v roce 2000 ve Zlíně a 2004 v Bratislavě. Další individuální cenu získal Zábranský v roce 1996, kdy byl vyhlášen nejlepším obráncem nejvyšší soutěže. Za celou svoji profesionální hokejovou kariéru odehrál celkem 580 utkání, vstřelil 35 branek a u 117 sám asistoval. Celkem získal 152 kanadských bodů a nasbíral 599 trestných minut.

Zábranského kariéra musela nuceně skončit ve třiceti letech. Ze zdravotních důvodů ukončil kariéru a v roce 2004 a následně ohlásil návrat do brněnského hokeje, který se v tu dobu zmítal ve velkých problémech. Vrátil Kometě lesk a zašlou slávu. Z doby temna dokázal Kometu dostat zpět na výsluní a vytvořit respektovaný a uznávaný fenomén.

Poslední reportáže

Dvě samostatně stojící budovy škol na ulici Hamry a Obřanské 7 propojila prosklená lávka

V pátek 22.12.2017 byla v brněnských Maloěřicích a Obřanech otevřena další etapa rekonstrukce areálu ZŠ. Dvě...

15. 1. 2018

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

V sobotu 22.4.2017 se v brněnských Maloměřicích a Obřanech vítali do života noví občánci. Tentokrát se celý...

5. 12. 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

V úterý 4. prosince začala ta pravá vánoční atmosféra i v brněnských Bohunicích. Přesně v 17:00 hodin se...

5. 12. 2017

Riviéra si od příští sezóny obleče nový kabát. Začala rozsáhlá rekonstrukce.

 Areál u řeky Svratky, v centru města Brna, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. 

9. 11. 2017

Bohunice přeplavali La Manche

Úterý 11. října to v brněnských Bohunicích žilo plaváním. Šlo o poslední akci, která byla uspořádána u...

17. 10. 2017

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim

Oslavy v brněnských Bohunicích jsou v plném proudu. V týdnu od 18. do 22. září se v prostorách před radnicí...

2. 10. 2017

Hody v Černovicích 2017

Hody v Černovicích 2017

Druhý zářijový víkend v brněnských Ćernovicích patřil již tradičně hodovým oslavám. Přípravy trvaly několik...

23. 9. 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Svatováclavské hody v Maloměřicích a Obřanech tentokrát připadly na sobotu 23. září 2017. Pečlivě...

23. 9. 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

V sobotu 23. září byly brněnské Bohunice připraveny na hodové oslavy. Nepříznivé počasí organizátorům vše...

23. 9. 2017

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Ve čtvrtek 14. září byla v brněnských Bohunicích zahájena výstava s názvem „z historie Bohunic“, a to při...

15. 9. 2017