Brno má unikátní hudební album s koledami, nazpívali ho tamní strážníci

Jedinečné vánoční album se na podzim zrodilo v Brně. Nazpívali ho strážníci a další zaměstnanci městské policie na podporu nemocných a postižených dětí. Koledy s nimi nahrávali Alena Antalová a Petr Gazdík z MD Brno.

  • Foto

    MP Brno

Na albu Křídla úsměvu zaznívá devět písní. Jsou to notoricky známé a výhradně české koledy.  Záměrem bylo, aby si je mohl zazpívat úplně každý a aby posloužily třeba jako příjemná kulisa  u štědrovečerní večeře. Nechybí tedy Narodil se Kristus Pán, Jak jsi krásné neviňátko ani Veselé vánoční hody.

CD má v sobě silně zakódován svůj brněnský původ. Kromě zpěvu jednadvaceti pracovníků městské policie a dvojice muzikálových herců ho k tomu předurčuje i fakt, že část nákladu míří k organizaci  Velvet Smile, která řídí svoji činnost právě z Brna. Podporuje rodiny vážně nemocných a hendikepovaných dětí i oběti domácího násilí. Výtěžek pomůže hradit rehabilitace  či zdravotní  pomůcky.

„Přejeme si, aby k rodinám dolehlo, že na ně myslíme, podporujeme je a nejsou ve svém boji samy. Věřím, že je poslech rozveselí a rozjasní jim vánoční svátky. Velmi mě těší, že se tento naprosto  netradiční počin vydařil a všem, kdo se o to zasloužili, patří mé srdečné poděkování a úcta,“ podotýká Luboš Oprchal, ředitel Městské policie Brno. Ředitelka Velvet Smile vnímá vydání CD jako něco zcela jedinečného. „Podle mého názoru je to unikát, jaký celorepublikově nemá obdobu. Je krásné, že městská policie přišla s tak hezkým nápadem, který ve svém důsledku pomůže dětem například s mozkovou obrnou, poruchami autistického spektra nebo kombinovaným postižením. Mám obrovskou radost,“ říká Věra Kadlecová. 

Přebal nese autorskou kresbu peříček od Jany Kačmárové, mladé ilustrátorky žijící v Brně. Pírka odkazují k názvu Křídla úsměvu, který má hned několik významových rovin. Dává album do souvislosti s anděly, patřícími mezi symboly Vánoc. Paralela se váže i k práci strážníků, kteří pomyslně berou děti pod svá ochranná křídla. Slovo úsměv si městská policie „vypůjčila“ z anglického názvu charitativní organizace. Svým radostným zpěvem chtějí dát strážníci úsměvu křídla a dostat ho až k potřebným dětem, stejně jako k dospělým, kteří o ně pečují. I snášející se peříčko na titulní straně má, ne náhodou, tvar úsměvu. Se zapojením do projektu neváhala Jana Kačmárová podle svých slov ani vteřinu. „Moc se mi líbí, kolik lidí se dokázalo spojit, aby CD vytvořili a udělali někomu radost. Věřím, že koledy  vykouzlí mnoho úsměvů na rtech. S tímto záměrem vznikaly i ilustrace přebalu,“ popisuje. 

„Pozoruhodné na tomto albu je, jak je po všech stránkách ‚brněnské‘. Naši strážníci pomáhají svým nápadem dětem, o které se stará organizace působící v Brně. K městské policii se přidali herci  z Městského divadla Brno, nahrávku vytvořili v Divadle na Orlí, CD doplnili o krásnou ilustraci místní výtvarnice. K dokonalosti zbývá už jen to, aby se projekt dostal do brněnských domácností a zpříjemnil
lidem nadcházející advent – a to nejen hudbou, ale i hezkým pocitem z dobrého skutku,“ říká Markéta Vaňková, primátorka města Brna. 

Alena Antalová s Petrem Gazdíkem nazpívali koledu Půjdem spolu do Betléma společně se sborem zaměstnanců městské policie. Pro závěrečnou Tichou noc utvořili trio s vedoucím tiskového oddělení
brněnských strážníků Jakubem Ghanemem. Zbylých sedm koled je již čistě v podání pracovníků MP Brno. Mezi interprety jsou členové pěších hlídek i autohlídek, vedoucí služeben, obsluha kamerového systému, strážníci takzvané dozorčí služby, pracovnice ostrahy objektů, specialisté na prevenci a tiskové oddělení. Všichni účastníci se zapojili bez nároku na honorář.

Lidé, kteří chtějí výjimečné album získat a současně pomoci potřebným rodinám, se aktuálně mohou ozvat na e-mailovou adresu darek@velvetsmile.com. Po rozvolnění mimořádných opatření bude CD
k dostání i na pokladnách Městského divadla Brno v Lidické ulici. „Zrodil se dárek, který není jednorázový, ale naopak potěší znovu a znovu každý rok. Část nákladu proto poslouží jako vánoční prezentační předmět městské policie. Je to mnohem osobnější než obvyklé reklamní předměty z katalogů,“ podotýká Luboš Oprchal. Nahrávka vznikala ve studiu brněnského Divadla na Orlí od června letošního roku ve spolupráci se společností Kuf Production. Aranže vytvořil Tomáš Küfhaber a hudební režie se ujal mistr zvuku Pavel Kunčar. Městská policie Brno bezplatně uvolní vybrané koledy i pro rozhlasové  stanice,  které tak získají možnost přehrávat je ve vysílání a podpořit tak celý charitativní projekt. Strážníci si nedělali ambice na profesionální pěvecký výkon. Potřebným rodinám chtěli vytvořit nevšední, osobní a autentický dárek.

Ukázku si můžete poslechnout na odkaze:

https://youtu.be/fZqgIUZHYKA

 

Poslední reportáže

Dvě samostatně stojící budovy škol na ulici Hamry a Obřanské 7 propojila prosklená lávka

V pátek 22.12.2017 byla v brněnských Maloěřicích a Obřanech otevřena další etapa rekonstrukce areálu ZŠ. Dvě...

15. 1. 2018

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

V sobotu 22.4.2017 se v brněnských Maloměřicích a Obřanech vítali do života noví občánci. Tentokrát se celý...

5. 12. 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

V úterý 4. prosince začala ta pravá vánoční atmosféra i v brněnských Bohunicích. Přesně v 17:00 hodin se...

5. 12. 2017

Riviéra si od příští sezóny obleče nový kabát. Začala rozsáhlá rekonstrukce.

 Areál u řeky Svratky, v centru města Brna, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. 

9. 11. 2017

Bohunice přeplavali La Manche

Úterý 11. října to v brněnských Bohunicích žilo plaváním. Šlo o poslední akci, která byla uspořádána u...

17. 10. 2017

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim

Oslavy v brněnských Bohunicích jsou v plném proudu. V týdnu od 18. do 22. září se v prostorách před radnicí...

2. 10. 2017

Hody v Černovicích 2017

Hody v Černovicích 2017

Druhý zářijový víkend v brněnských Ćernovicích patřil již tradičně hodovým oslavám. Přípravy trvaly několik...

23. 9. 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Svatováclavské hody v Maloměřicích a Obřanech tentokrát připadly na sobotu 23. září 2017. Pečlivě...

23. 9. 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

V sobotu 23. září byly brněnské Bohunice připraveny na hodové oslavy. Nepříznivé počasí organizátorům vše...

23. 9. 2017

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Ve čtvrtek 14. září byla v brněnských Bohunicích zahájena výstava s názvem „z historie Bohunic“, a to při...

15. 9. 2017