Bouřlivé odvolání starosty v Kníničkách, kdo za tím stojí? Opozici pomohl Vokřál

  • Foto

    redakce (MOŠ) archiv

V brněnských Kníničkách se rozhýbala škatulata, výsledkem je odvolání dosavadního starosty Martina Žáka (Sdružení nezávislých kandidátů ZA KNÍNIČKY) a jeho nahrazení opoziční zastupitelkou Lenkou Ištvanovou (Společně pro Kníničky).

 Exstarosta Martin Žák skončil v čele Kníniček po dlouhých čtrnácti letech. Podle opozice jsou za jeho odvoláním jeho pochybení. „Opozice má vždy spoustu připomínek, ale nic konstruktivního. Co mi bylo vytknuto, je naprosto vytržené z kontextu, ale je vždy potřeba najít důvod, proč změnit stávající sestavu,“ uvedl Žák.

Naopak stávající starostka se k celé záležitosti odmítla vyjádřit. „V tuto chvíli bohužel nemám časový prostor se věnovat Vašim dotazům. Jakmile se situace změní, nebráním se na Vaše případné dotazy odpovědět,“ napsala do naší redakce Ištvánová.

O samotném odvolání starosty před několika dny rozhodli zastupitelé zajímavým rozdílem, na stranu politiků, kteří byli proti setrvání Žáka, se totiž přiklonil nový řadový zastupitel a bývalý brněnský primátor Petr Vokřál, který nahradil Hanu Juránkovou, která rezignovala v prosinci. Stojí za povšimnutí i ten fakt, že Petr Vokřál v Kníničkách kandidoval jako lídr, přesto ho občané městské části do zastupitelstva v roce 2018 nezvolili. Dostal se tam až nyní, přitom vítězem voleb bylo Sdružení nezávislých kandidátů ZA KNÍNIČKY, v čele s Martinem Žákem. Petr Vokřál se k celé záležitosti nevyjádřil a na dotazy naší redakce vůbec nereaguje.

 „V pátek před zasedáním jsem s ním (s Vokřálem, poznámka redakce) měl schůzku a nebyl schopen mi říct jakou má představu o fungování zastupitelstva. V pondělí bylo vše jinak a dokonce navrhl zrušení výběrového řízení na nového tajemníka, kde již dobíhala lhůta pro jeho přijetí. Přitom o novém tajemníkovi jsme se ani nebavili a netuším, co ho k tomuto kroku vedlo. Nyní bude úřad minimálně další dva měsíce bez tajemníka, což rozhodně není dobře,“ doplnil exstarosta Žák.

Ten dále doplnil, že opozice byla dlouhodobě nespokojena s většinou věcí, s konkrétním návrhem řešení nikdy nepřišla. „Vůbec nechápu, proč na pondělním zasedání stáhly bez jakéhokoliv vysvětlení výzvu na opravu chodníku, kde jsme čekali 2 roky na stavební povolení. Tato výzva byla kompletně připravena ke schválení pro vypsání výběrového řízení. Takto budou muset občané chodit po rozbité cestě o několik měsíců déle,“ řekl Žák.

Podle zápisu ze zasedání Zastupitelstva městské části Brno-Kníničky vytkli zastupitelé starostovi špatnou personální situaci v úřadě a také stavbu objektu údržby. Píše se tam také, že Lenka Ištvánová doplnila, že dalším důvodem pro odvolání je plýtvání s finančními prostředky městské části, což je podle ní 800 tisíc korun v kauze IMPERA – vrácení dotace a zaplacení pokuty za porušení kázně Finančnímu úřadu. Zápis pak popisuje další pochybení exstarosty Žáka, které mu zastupitelé vyčetli.

 Exstarosta celou záležitost vidí jinak. „Získal jsem právníka pro stavební úřad, referenta stavebního úřadu, dalšího pracovníka údržby a po dohodě s tajemníkem, který ke konci roku rezignoval, jsem vybral i nového tajemníka, který měl zanedlouho nastoupit. Úřad by se tím kompletně stabilizoval. A zmiňovaná pokuta 800 tisíc je stále v řešení na ministerstvu, kam jsme se odvolali a jedná se o dotaci, kterou získalo město Brno v roce 2000 na výstavbu infrastruktury na kterou navazuje výstavba a kolaudace 115 bytových jednotek. Na úřad jsem nastoupil v roce 2006, tedy u vzniku dohody se stavební společností Impera jsem ani nemohl být. Takže je to přesně naopak, než je stávajícím vedením tvrzeno,“ uzavřel Žák.

Poslední reportáže

Dvě samostatně stojící budovy škol na ulici Hamry a Obřanské 7 propojila prosklená lávka

V pátek 22.12.2017 byla v brněnských Maloěřicích a Obřanech otevřena další etapa rekonstrukce areálu ZŠ. Dvě...

15. 1. 2018

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

Vítání občánků na radnici MČ Brno Maloměřice Obřany podzim 2017

V sobotu 22.4.2017 se v brněnských Maloměřicích a Obřanech vítali do života noví občánci. Tentokrát se celý...

5. 12. 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

Rozsvěcování vánočního stromu brněnských Bohunicích 2017

V úterý 4. prosince začala ta pravá vánoční atmosféra i v brněnských Bohunicích. Přesně v 17:00 hodin se...

5. 12. 2017

Riviéra si od příští sezóny obleče nový kabát. Začala rozsáhlá rekonstrukce.

 Areál u řeky Svratky, v centru města Brna, se dočká rozsáhlé rekonstrukce. 

9. 11. 2017

Bohunice přeplavali La Manche

Úterý 11. října to v brněnských Bohunicích žilo plaváním. Šlo o poslední akci, která byla uspořádána u...

17. 10. 2017

Bohunický hudební podzim

Bohunický hudební podzim

Oslavy v brněnských Bohunicích jsou v plném proudu. V týdnu od 18. do 22. září se v prostorách před radnicí...

2. 10. 2017

Hody v Černovicích 2017

Hody v Černovicích 2017

Druhý zářijový víkend v brněnských Ćernovicích patřil již tradičně hodovým oslavám. Přípravy trvaly několik...

23. 9. 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Hody v Maloměřicích a Obřanech 2017

Svatováclavské hody v Maloměřicích a Obřanech tentokrát připadly na sobotu 23. září 2017. Pečlivě...

23. 9. 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

Hody v MČ Brno-Bohunice 2017

V sobotu 23. září byly brněnské Bohunice připraveny na hodové oslavy. Nepříznivé počasí organizátorům vše...

23. 9. 2017

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Výstava "Z historie Bohunic" láme rekordy v návštěvnosti

Ve čtvrtek 14. září byla v brněnských Bohunicích zahájena výstava s názvem „z historie Bohunic“, a to při...

15. 9. 2017